Ako si nájsť prácu v zahraničí?

Asi každý mladý a produktívny Slovák už aspoň raz v živote zauvažoval o tom, že by sa vybral pracovať do zahraničia. Veď povedzme si pravdu. Za hranicami Slovenska dokáže rovnaká práca vyniesť niekoľkonásobne vyšší plat. A netreba chodiť ani veľmi ďaleko. Postačí napríklad susedné Rakúsko, či blízke Nemecko. Aj Vy ste už o zahraničnej kariére uvažovali?

Užitočné tipy pri hľadaní práce v zahraničí

Prácu v zahraničí si môže nájsť prakticky ktokoľvek. Či už ste napríklad IT odborník alebo vyučená kaderníčka. Stačí, ak do vyhľadávača zadáte napríklad heslo „works abroad“, teda práca za hranicami, a objavíte množstvo ponúk z rôznych oblastí. To teda znamená, že nemusíte mať ani nejaké extra odborné znalosti, a predsa sa môžete za hranicami uplatniť a dobre zarábať. Takže ako na to?

  1. Rozhodnite sa, čo vlastne chcete robiť. Akú pracovnú ponuku hľadáte? Kvalifikovanú prácu (tzv. skilled works) alebo nekvalifikované pracovné ponuky (tzv. unskilled works)? Pod kvalifikovanou prácou sa rozumie napríklad práca lekára, zdravotnej sestry, či počítačového odborníka. Nekvalifikovaná práca je zas napríklad práca predavačky, či upratovača.
  2. Napíšte si životopis a motivačný list v cudzom jazyku. Ovládanie cudzieho jazyka je samozrejme jeden z predpokladov, že si prácu nájdete. Často krát to nemusí byť nejaká extra úroveň a postačujú hovorové znalosti. Okrem toho platí, že na mieste sa toho naučíte najviac!
  3. Surfujte na webe. Veľmi Vám môže pomôcť napríklad web eures.sk. Je to slovenský web, ktorý sa zaoberá ponukou práce v Európskej únii. Získate tu tiež cenné informácie a rady. Oplatí sa však sledovať aj rôzne blogy, skúsenosti a rady od ľudí, ktorí už v zahraničí pracujú.
  4. Ste už na mieste? V prípade, že ste sa do zahraničia vybrali takpovediac naslepo, máte to s hľadaním práce o to ťažšie. Musíte byť aktívny. Oplatí sa napríklad navštíviť miestny úrad práce, kde Vám zamestnanci poradia a pomôžu. Avšak neváhajte hľadať aj na vlastnú päsť. Sledujte tamojšiu dennú tlač, navštevujte firmy a podniky, kde by ste chceli pracovať. Samozrejme, so životopisom v ruke. Aktívny prístup Vám určite pomôže viac, ako posedávanie doma.
  5. Oslovte miestne pracovné agentúry. Tie Vám môžu byť mimoriadne nápomocné napríklad s vybavovaním príslušných povolení, ale aj so samotným hľadaním práce.

Je pravda, že cudzinec to má s hľadaním práce vždy ťažšie, ako domáci. Ak sa však nevzdáte, určite budete mať úspech. Pomôže tiež na začiatok ísť niekam, kde poznáte buď domácich alebo Slovákov, ktorí už na mieste pracujú. Tí Vám iste v začiatkoch podajú pomocnú ruku.

Autorské právo: gstockstudio / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár